Scroll with your mouse or arrow keys to see more!

Okay

Fotoğraf Hakkında

Boral Kambay: Yönetmenliğin yanı sıra; Sanatsal fotoğrafçılık, Reklam fotoğrafçılığı, Doğa fotoğrafçılığı, Seyahat fotoğrafçılığı ve Mimari fotoğrafçılık yapmaktadır. Aşağıda bu türler hakkında kısa bilgiler bulabilirsiniz.

Seyahat Fotoğrafçılığı

Fotoğraf gözüne sahip kişiler doğal olarak gerçekleştirdikleri gezilerde çektikleri fotoğraflarını derleyerek kendi seyahat fotoğrafları birikimlerine sahip olabilirken; sırf bu amaç uğruna profesyonel olarak planlanmış yolculuklar ile daha ciddi hatta ticari projeler de gerçekleştirilebilir. Önemli olan başlıklar şunlardır;

 

 

  • Seyahat için uygun ekipmanın belirlenmesi,
  • Kompozisyon oluşturma bilgisi,
  • Işığın doğru kullanımı,
  • Seyahatin rejisi ve prodüksiyonu,
  • Çekilen fotoğrafları değerlendirme alanları.                                                                                                                                                                                                                                                                                   Başka sorularım var yardımcı olabilir misiniz?

 

Sanatsal Fotoğrafçılık

Sanat göreceli bir kavramdır ve net bir tanımı yoktur. Gerçekte en güzel sanat doğadadır. Doğayı gözlemleyen ve içinde var olan insan önce duygular yaşar, sonrasında hareketler, çizgiler, renkler, sesler ya da kelimelerle bu duyguları başkalarının da yaşayabilmesi için aktarır. Bu durum aslında bir iletişim şeklidir. İşte bu değerli iletişim şeklinin fotoğraf aracı ile yapılmaya çalışılması da sanatsal fotoğrafı meydana getirir.

Başka sorularım var yardımcı olabilir misiniz?

 

 


 

Reklam Fotoğrafçılığı

Firmaların reklam kampanyaları bünyesinde kullanmak istedikleri, ürün ve hizmet fotoğraflarının amaca uygun şekilde çekilmesidir. Önemli olan başlıklar şunlardır;

  • Ajansın doğru konumlama ve tasarımı belirlemiş olması,
  • Stüdyo, gerçek mekan ya da açık havada çekim için doğru ekipmanların belirlenmesi,
  • Kaliteli prodüksiyonun yapılabilmesi,
  • Ürün ve ürünün özellikleri ne ise fotoğrafın da tam olarak onu yansıtabiliyor olması,
  • Kullanım alanına göre doğru post-prodüksiyon işlemlerinin yapılabilmiş olması.

Başka sorularım var yardımcı olabilir misiniz?


Mimari Fotoğrafçılık

En genel şekliyle mimari yapıların resmedilmesidir. Durağan bir konu olduğu için farklı bakış açıları yakalayabilmek, konuya hareket katabilmek çok önemlidir. Bu tür fotoğraflar; Yapının inşaat firması veya mimarı gibi ekiplerinin arşivlerine, özel mekanları belgelemek adına veya reklam çalışması gibi farklı amaçlarda çekilebilmektedir.

Doğa Fotoğrafçılığı

Seyahat fotoğrafçılığına benzetilse de farklı bir dinamik taşır. Manzara, yaban hayatı, hayvanlar, bitkiler gibi doğa malzemelerini konu edinir. Dergiler, kitaplar, belgeseller ve araştırmalara hizmet verebilen önemli bir fotoğrafçılık dalıdır.

Fotoğraf Düzenleme

Geçmişte fotoğraf düzenleme agrandizör ve basit teknikler ile yapılabilirken, günümüzde fotoğrafın baskı öncesi dijital bir rakamdan ibaret olması bu amaç için tasarlanmış çeşitli programlar ile bilgisayar ortamında düzenlenmesine imkan sağlamaktadır. Bir fotoğrafın sadece kontrast, ışık ve renk değerlerini değiştirmek genel olarak standart görülmektedir; Ama bunun ilerisine geçerek fotoğrafı ilk halinden oldukça farklı bir hale getirmek  yani ”manipülasyon” yapmak, orjinalliği bozulmuş fotoğrafa dönüştürür.

Moda Foroğrafçılığı

Moda ögelerinin resmedildiği fotoğraf dalıdır. Bireysel olarak yapılabilse de genellikle ajanslar ve alanında uzman kişilerden oluşan kalabalık bir fotoğraf ekibinin ortak çalışması ile gerçekleştirilir.

Belgesel Fotoğrafçılık

Belgesel fotoğrafçılıkta ilk olarak, hiçbir kurgu olmadan gerçeği yakalayıp göstermek önemlidir. Sosyal mantıkta insanın yaşamının içerisinde neler varsa hepsini birer içerik olarak düşünebileceğiniz çok zor bir fotoğraf daldır.

Yazan: Boral Kambay
Fon Müziği : ”Sanam Re – International Violinist”

İletişime geç

error: Dikkat! \'\'Yasa Dışı Kopyalama Denemesi\'\' Bu web sayfasında bulunan tüm eserler; 5846 sayılı \'\'Türkiye Cumhuriyeti Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu\'\' kapsamında korunmaktadır.